Iako se čini da je porijeklo psa Akkuş (Akbaş) izgubljeno u povijesti, dovoljno je reći da pasmina tvori tursku vezu u tradiciji bijelih pasa za zaštitu koja je uobičajena u Južnoj i Istočnoj Europi. Možda je to i početna točka tradicije za bijele pse s bijelim ovcama na istoku. U turskim povijesnim izvještajima Evliya Celebi, poznati turski putnik iz 17. stoljeća, spominje pse poznate kao “psi angorske koze” čija se hrabrost i predanost svojim pastirima visoko hvali.
THE DOG REPUBLIC /Prevod sa egleskog: Ana Šebalj / Photo by:Again Rasim
ZEMLJA PORIJEKLA: Turska
DATUM OBJAVE SLUŽBENOG VALIDNOG STANDARDA:FCI nepriznata pasmina
UPOTREBA: Pas za zaštitu stoke i imanja
KLASIFIKACIJA FCI: Grupa 2Pinscherand Schnauzers – Molossoid pasmine – Švicarski planinski i stočni psi
Odjeljak 2.2. Planinski psi
Bez radnog ispita.
KRATKA POVIJEST: Iako se čini da je porijeklo psa Akkuş (Akbaş) izgubljeno u povijesti, dovoljno je reći da pasmina tvori tursku vezu u tradiciji bijelih pasa za zaštitu koja je uobičajena u Južnoj i Istočnoj Europi. Možda je to i početna točka tradicije za bijele pse s bijelim ovcama na istoku. U turskim povijesnim izvještajima Evliya Celebi, poznati turski putnik iz 17. stoljeća, spominje pse poznate kao “psi angorske koze” čija se hrabrost i predanost svojim pastirima visoko hvali. Putopis Evliya Celebi možda je najstariji povijesni zapis koji spominje psa Akkuş (Akbas) na ovom zemljopisnom položaju i povezan je s pretežno bijelim kozama.
U svojoj knjizi iz 1910. godine, pukovnik A. F. Townsend, britanski vojni savjetnik u Turskoj od 1903. do 1906., opisuje ove bijele pse u zapadnoj Turskoj da izgledaju pomalo kao koli, ali dovoljno snažni i hrabri da povuku jahača s konja.
Pasmu je opisao David Nelson iz američkog State Departmenta, a njegova supruga Judy Nelson krajem 70-ih godina oko Eskişehira u Turskoj. Iako je tradicionalno ime bilo Akkuş (bijela ptica) Oni su ove pse promovirali kao Akbaş Pse nakon što su početkom 1980-ih odnijeli prve primjerke u Sjedinjene Države. Popularnost u domovini pasmine, Turska počela je tek sredinom 1990-ih.
VAŽNE PROPORCIJE:
• Duljina lubanje je malo duža od njegove širine
• Njuška je nešto kraća od lubanje
• Gornje uzdužne osi lubanje i njuške blago se razilaze
• Duljina tijela je malo duža od visine grebena
• Dubina grudi je polovina visine grebena ili nešto kraća
• Gornja linija se malo uzdiže prema sapima
OPĆI DOJAM: Tijelo je gotovo četvrtasto. Snažnono i robusno tijelo omogućuje psu da dugo radi na teškim terenima. Krzno nije dugačako kao kod europskih rođaka.
TEMPERAMENT: Nepovjerljiv prema stranacima, dok je tolerantan i privržen ljudima i stoci, koju treba zaštititi. Kad su vlasnici prisutni ili je pas izvan njegovog teritorija, Akbaš je miran.
Ničim izazvana agresivnost na ljude nije prihvaćena. Čuvanje stada zahtijeva neovisno razmišljanje. Principi uzgoja moraju se temeljiti ne samo na fizičkim karakteristikama, već i na psećoj predanosti stadu i spremnosti da ga zaštiti.
GLAVA:
Lubanja: Duljina glave iznosi gotovo 40% visine grebena. Duljina lubanje je malo duža od njegove širine. Proporcionalna je tijelu.Zaobljenna glava graciozno se sužava prema njušci. Vrh lubanje ima blagu kupolu, ali ne smije biti izrazito okrugla. Okcipitalna kost nije izražena. Obrve su umjereno izražene.
Stop: Umjereno izražen.
KRALIJALNA REGIJA:
Njuška: Njuška je 40-44% duljine glave, što je čini malo kraćom od lubanje, ali još uvijek jakom. Graciozno se sužava prema nosu stvarajući klinastu glavu. Ispunjena ispod očiju. Gornja linija njuške blago je konveksna.
Nos: Dobro razvijeni nosnice s tamnom pigmentacijom iznutra. Crna je poželjna, ali smeđa je također prihvatljiva. Pigmentacija na nosu može izblijedjeti zimi. Nos ne smije biti iznad ili ispod linije njuške.
Usne: Umjereno debele i zategnute. Gornja usna samo pokriva donju vilicu. Ne smiju biti viseće i kut usta mora biti zatvoren kako bi se izbjeglo izlijevanje sline. Usne i unutarnja sluznica uvijek su tamno pigmentirani.
Zagriz / zubi: Preferira se škarasti zagriz, ali je također prihvatljiv i klještasti. Zubi su snažni i dobro ugrađeni u čeljusti. Nedostatak P1 i M3 se ne kažnjava.
Oči: bademastog oblika i što tamnije. Ne smiju biti okrugle. Dobro razmaknute i postavljeni malo koso, a ne smješteni prema prednjem dijelu glave. Tamni rubovi oka trebali bi biti uski.
Uši: Smještene su iznad razine očiju. Ako nisu kupirane, moraju biti viseće i trokutaste s zaobljenim vrhovima. Tamo gdje se savijaju ne smiju biti iznad vrha lubanje. Prilježu uz glavu. Uši su 40-45% duljine glave.
Vrat: Umjerene duljine i snažan, prekriven gustim dlakom. Mužjaci mogu imati vrlo fanona. Kut pod kojim se vrat spaja s tijelom ne smije biti veći od 30˚.
TIJELO:
Opći izgled: Snažno, jako i uravnoteženo, nije glomazano ili slabo. Tijelo je gotovo četvrtasto. Dubina grudi je polovina visine grebena ili nešto kraća. Gornja linija se malo uzdiže prema sapima.
Ramena: Snažna i blago izražena.
Leđa: Čvrsta mišićava. Ne duga. Čvrsta u pokretu.
Slabine: čvrsto spojene na leđa.Kratak. Nešto duže kod kuja. Gornja strana je blago konveksna.
Sapi: 1/3 visine grebena s 25-35 ° u profilu.
Prsa: Umjereno široka i blago konveksna, ali nikad cilindrična. Dubina je polovina visine grebena ili malo kraća.
Donja linija: Odmah nakon rebra, postupno se diže prema trbuhu.Blago uvučena, ali nije poput hrtova.
REP: Umjereno postavljeni rep tvori kontinuiranu liniju s gornjom linijom. Snažan u početku koji se sužava postupno prema vrhu. Nošen u mirovanju s kukom na vrhu. Dostiže se barem do skočnog zgloba. Kada je pasuzbuđen, rep se podiže preko leđa u krug. Krug ne smije pasti na bočnu stranu ledja.
NOGE:
Prednje noge:
Opći izgled: paralelne i mišićave.
Ramena: Snažna i umjereno dugačka. Rameni ugao između 90˚ i 110˚. Snažno pričvršćena za tijelo.
Nadlaktice: Dobro mišićave i gotovo iste dužine kao lopatica.
Podlaktice: jake i ravne. Laktovi tvore kut između 110˚ i 135˚. Nesmiju stršati ili isticati se.
Došaplje: okomito tvore kut između 20˚ i 30˚. Gledano s prednje strane, ravno i paralelno.
Prednja šapa: okruglasta s moćnim nožnim prstima. Nokti na noktima su tamni. Jastučići su elastični i jaki. Tamno pigmentirani.
STRAŽNJE NOGE:
Opći izgled: jake i paralelne. Fleksibilne u pokretu.
Bedra: dobro mišićava i paralelna. Duljina je oko 30% visine grebena.
Koljena: kut koljena je između 110˚ i 130˚.
Donji dio bedara: Dobro mišićava i paralelna. Duljina je oko 33% visine grebena.
Skočni zglobovi: Snažni skočni zglobovi su paralelni i okomiti na zemlju. Visina skočnih zglobova je 25-35% visine grebena. Oblikujte kut između 120˚ i 155˚.
Pete: snažne, ali fleksibilne. Visina je u skladu s visinom skočnih zglobova.
Stražnje šape: Okrenute prema naprijed i paralelno jedna s drugom. Nešto duže od prednjih šapa. Nokti su tamni. Čaporci su prihvatljivi.
KRETANJE: Pas Akbaş mirno korača sa stadom i preferira kas srednje dužine. Noge moraju pokrivati maksimalnu površinu s minimalnom energijom. Glava se nosi ili na gornjoj liniji ili malo iznad nje. Gornja linija mora biti čvrsta tijekom kretanja. Zadnji dio mora imati jak pogon. Psi koji ne hodaju s lakoćom i fleksibilnošću gube bodove bez obzira na to kako dobro izgledaju.
KOŽA: Priljubljena uz tijelo. Mužjaci mogu imati malo fanona. Koža mora biti potpuno ili djelomično tamno pigmentirana. Vidljiva sluzokoža na nosu, očnim spojnicama i usnama mora biti crna ili tamno smeđa. Što je tamnije, to bolje.
DLAKA: Tijelo je prekriveno ravnim dlakom i poddlakom, dužine između 4 i 7 cm. Dlačni pokrivač nije dugačak kao kod europskih rođaka. Trbuhi nije prekriven dugom dlakom. Kratka na glava i ušima. Rep može imati dužu dlaku.
BOJA: Potpuno bijela. Biskvitna boja i boja bjelokosti na ušima ili niz kralježnicu prihvatljivi su dok god nisu u flekama.
VISINA I TEŽINA:
Visina: 67- 72 cm za mužjake; 65-70 cm za kuje. Ekstremne veličine atipične za vrstu pasmine štetni su za radnu sposobnost pasmine i mora se izbjegavati.
Težina: proporcionalna visini atletskog psa.
GREŠKE: Svako odstupanje od gore navedenih točaka treba smatrati greškom i ozbiljnost s kojom se greška treba zanemariti u točno proporciji sa stupnjem i učinkom na zdravlje i dobrobit psa.
Ozbiljne greške:
• Glava i izraz atipičan za pasminu
• glomazni ili sitni psi
• Okrugle ili izbuljene oči i one koje nisu postavljene ukoso
• uspravne ili ne potpuno preklopljene uši
• Obilni ili vrlo kratki dlačni pokrivač
• Žute oči
• Kravlji stav
• Valovito krzno
DISKVALIFIKACIJA:
• Agresivni ili pretjerano stidljivi psi
• Očigledne bihevioralne ili fizičke anomalije.
• nedostatni ili nepotpuni zubi (osim M3, trećih kutnjaka i PM1 za premolare)
• Monarhizam ili kriptorhidizam
• Nedostatak poddlake
• Kupiran rep
• Visina ispod minimalne
• Predgriz ili podgriz
• Albinizam (nedostatak pigmentacije).
• Plave ili druge boje oči
• Obojene mrlje na krznu
N.B .:
• Muške životinje trebaju imati dva naizgled normalna testisa koja se u potpunosti spuštaju u skrotum.
• Za uzgoj se trebaju koristiti samo funkcionalno i klinički zdravi psi, s tipičnom građom.
Poređenje(komparacija): AKUŠ – KANGAL
“Vrlo često je akbash nepravedno zanemaren kao pasmina. Vrlo dobar radnik i čuvar. Značajne su razlike između karaktera i teritorijalnosti akbasha i kangala. Akbash je za nijansu “oštrijeg karaktera”, nijansu manje veličine. Njegova postojbina je regija Eskishehir, te su uporabno bili vezani više za kuću i okučnicu. Kangal je izvorno iz regije Sivas, uporabno je više vezan za prostranstva i stalno kretanje.
I akbash i kangal su karakteristične boje krzna, ovisno o boji autohtonih ovaca koje su se uzgajale i još uvijek uzgajaju u njihovim postojbinama: akbash-bijele ovce, kangal-ovce sa crnim njuškama (akkaraman ovce).
Obje pasmine su pridonjele opstanku naroda na tim prostorima, vjerno čuvajući povjerena im stada i domove.”-DVM Ana Šebalj, odgajivač Kangala, i počasna predsjednica Kangal kluba ex Yu.
THE DOG REPUBLIC (11.5.2020.)