Konkretan povod za ovaj razgovor je bio obilježavanje 20 godina Kinološkog saveza Republike Srpske. Razgovor je objavljen u Godišnjaku KS RS maja 2016.godine. Godišnjak možete pgledati na ovom linku, a razgovarali smo o stanju kinologije o nacionalnim rasama, stanje i gdje se one nalaze… Dr Daghistani je čovjek interesantne i bogate biografije. Kinologijom je počeo da se bavi davne 1968. godine, a član Beogradskog kinološkog društva od 1970.godine. Odgojio je veliki broj njemačkih ovčara. Razgovarali smo u prostorijama Saveza na Voždovcu u Beogradu.
Razgovarao: Zoran M. Kos. Fotografija: Zoran M. Kos
Z. Kos.: U svijetu kinologije ste, može se slobodno reći, čitav svoj život. Ko je na Vas ostavio poseban utisak?
M. Al Dagistani: Tačno je da sam u kinologiji veliki deo svog života. Upoznao sam i sarađivao sa „velikim ljudima“, našim starim kinolozima, koji su postavili temelje srpske kinologije i ostavili dubok trag u našoj i balkanskoj kinologiji. Pomenuo bih neke od njih: Prof. dr Slobodan Pavlović, Prof. dr Milorad Tadić, Prof. dr Milan Jocković, Milovan Vitomirov, Dušan Nešić i mr. Nikola Sijekloća.
Z. Kos: Šta su Vaši i planovi Kinološkog saveza Srbije za naredni period?
M. Al Dagistani: Kinološki savez Srbije uvek teži da ostvari svoje planove i u tome smo do sada uglavnom uspevali. Veoma smo ambiciozni, želja nam je da nastavimo putem kojim smo krenuli i da održavajući na svom prostoru razne međunarodne kinološke manifestacije-utakmice i izložbe, kao i sastanke i seminare, Srbija postane ogledalo svetske i evropske kinologije.
U oblasti lovne kinologije do sada smo postigli izuzetan uspeh, a teritorija naše države postala je meta brojnim evropskim zemljama koje bi da organizuju svoja prvenstva i utakmice baš kod nas. Razlozi za to su izuzetno dobri tereni i veliki broj prirodne divljači koja posebno privlači strane takmičare. Takođe, sa našim ekipama pasa ptičara u radu na prvenstvima, kao što je Lovac i Pas – takmičenje Sveti Hubert, postigli smo visoke plasmane u Evropi.
Z. Kos: Koje su najznačajnije aktivnosti iz sportske (agility) i lovne kinologije, i da li je radna (sportska) disciplina na marginama ili hvata korak sa lovnim dijelom po kojoj ste prepoznatljivi u širim okvirima?
M. Al Dagistani: U sportskoj oblasti kinologije, tzv. agility-ju ,još nismo stigli do vrha, ali imamo veoma vredne ekipe iz dva agility-kluba koji se trude i neumorno rade da što uspešnije predstave Srbiju i postignu što bolje rezultate i plasmane na evropskim takmičenjima.
Što se tiče školovanih pasa koje smo nekada nazivali ‘službeni’, nalazimo se ispod nekadašnjeg visokog nivoa. Primera radi, u prošlosti smo imali dve do tri međunarodne utakmice za rad školovanih pasa godišnje, ali danas, na žalost, sve je manje interesa i takmičarskog duha, sve je manji broj takmičara zainteresovanih za ovu oblast i skoro da smo ostali bez ovih utakmica, ali ja se iskreno nadam da će biti bolje i da će se ova kinološka oblast ponovo uzdići.
Z. Kos: Kakvo je danas stanje autohtonih rasa u Srbiji?
M. Al Dagistani: Autohtone rase u Srbiji su Srpski trobojni gonič, Srpski gonič i Jugoslovenski ovčarski pas-Šarplaninac koga delimo sa Makedonijom.
Autohtoni goniči su izuzetno zastupljeni kod nas, naročito na specijalizovanim izložbama goniča gde se pojavljuje i izlaže jako veliki broj izlagača. Za rad pasa goniča imamo utakmice goniča koje su se, posebno u poslednje dve godine, podigle na jako visok nivo. Lično sam prošle godine, na Državnom prvenstvu goniča, svedočio lepom druženju i sportskom duhu koji je vladao među takmičarima. Verujem da će ove manifestacije biti još uspešnije, jer to svakako zaslužuju.
Z. Kos: Današnje stanje rase Šarplaninac?
M. Al Dagistani: Moje mišljenje je da rasa Jugoslovenski ovčarski pas-Šarplaninac, a na moju i verujem na žalost drugih kinologa, stagnira. Više puta sam pokušavao da pomognem, ali svi smo svedoci da se na lokalnim izložbama gotovo više i ne pojavljuju, a na velikim, broj primeraka ove rase je veoma skroman.
Broj štenadi na godišnjem nivou je značajno opao u odnosu na prethodne godine i u 2015.g. broji ukupno 289 (158 mužjaka i 131 žena) u ukupno 114 legala. Ovo je mali broj za rasu koja treba da bude ponos nacionalne kinologije, ali iskreno, mislim da problem nije u samoj rasi već u ljudima, odgajivačima, koji se bave ovom rasom, jer gotovo svaki od njih misli da u svom dvorištu baš on ima najboljeg primerka rase. Nisu spremni za kritiku i promenu i u tome je suštinski problem. Nadam se da ćemo se u bliskoj budućnosti time detaljnije pozabaviti i pokušati da učinimo sve da se ta rasa uzdigne i razvije, i da jednog dana bude prisutna širom sveta.
Z. Kos: Na što ste posebno ponosni? Da li je to stručni kadar, legla ili nešto drugo?
M. Al Dagistani: Srbija je zasigurno postala jedna od vodećih zemalja u svetu uzimajući u obzir naš stručni kadar, naročito sudije koje su tražene i sude u celom svetu. Jako sam ponosan, oni su naši ambasadori. Ponosan sam i na broj izlagača koji se sa svojim psima takmiče širom planete i beleže visoke plasmane. Često, od stranih Kinoloških saveza i stranih izlagača, čujemo pohvale na račun Kinološkog saveza Srbije i naših odgajivača. Veoma smo uspešni, i mogu samo da se nadam da sa svojim saradnicima nastavim da radim na tome da u budućnosti držimo isti nivo, a možda i da ga premašimo.
Želim još da istaknem zadovoljstvo radom Upravnog odbora Kinološkog saveza Srbije, mojih najbližih saradnika, koji složno rade i gotovo uvek jednoglasno donose odluke. To je osnovni razlog za uspešan rad jednog kinološkog saveza.
Z. Kos: Imate veliki broj kvalitetnih pasa koji su “otišli” širom zemaljske kugle i tamo postali šampioni. Srbija je po broju prijavljenih pasa u rodovne knjige i po broju održanih manifestacija vodeća u regionu. Pojedinci zamjeraju KSS veliki broj izložbi i i hiperprodukciju štenadi?
M. Al Dagistani: Što se tiče broja štenadi i legala on na godišnjem nivou u poslednje 4 godine varira između cifre od 35. 000 do 38. 000. Smatram da smo sa ovim brojem vodeći u regionu, a uzevši u obzir broj šampiona u svetu koje smo mi proizveli, nadam se da će taj broj,uz podrazumevani kvalitet, biti još veći.
Nekad mi nije jasno kada mi neko kaže da imamo suviše veliki broj izložbi na godišnjem nivou u Srbiji, kada i sami znate da Savez samo odobrava manifestacije koje su organizatori, odnosno Kinološka društva, tražili, ili na osnovu potražnje predložili, a često se desi da Savez ne može da odobri sve predložene i tražene manifestacije.
Z. Kos: I na kraju, hvala Vam za svu pomoć koju ste pružili i pružate Kinološkom savezu Republike Srpske . Imate li neku poruku za naše kinologe i odgajivače?
M. Al Dagistani: Drago mi je i čestitam svim kinolozima u Bosni i Hercegovini, posebno u Republici Srpskoj, i mislim da su na jako dobrom putu da postignu veliki uspeh kroz svoj rad u oblasti kinologije. Moja poruka za sve kinologe je da budu složni, da rade u interesu rasa i u interesu Saveza, da nikad ne budu zavidni na uspehu kolege odgajivača, već da mu srdačno čestitaju i aplaudiraju.
Kinološki savez Republike Srpske će uvek imati stručnu i materijalnu pomoć od strane Kinološkog saveza Srbije, kada god da je ona potrebna. Nadam se da će se naša uspešna saradnja nastaviti i u budućnosti ,i da ćemo održati, ako ne i premašiti ovaj visoki kooperativni nivo.
Dr M. Al Daghistani – čovjek bogate biografije
Rođen je 1949.godine u Damasku,Sirija. Završio je Medicinski fakultet u Beogradu, kaže zbog magle na aerodromu nije otišao put Londona gdje je krenuo, sletio u Beograd koji mu se dopao, i ostao.
Radio u Gradskom zavodu za hitnu medicinsku pomoć u Beogradu.U Kinološkom savezu Srbije je u stalnom radnom odnosu na mjestu generalnog sekretara..Kinologijom se počeo baviti 1968.godine,a član je Beogradskog kinološkog društva od 1970.godine.Odgojio je veliki broj njemačkih ovčara .Pojavljivao se kao takmičar na mnogim kinološkim utakmicama za rad službenih pasa i kao izlagač na velikom broju izložbi.Međunarodni je kinološki sudija za oblik svih rasa pasa, i rad službenih pasa,a sudio je na velikom broju manifestacija u zemlji i inostranstvu.Dobitnik je velikog broja priznanja,organizovao je veliki broj manifestacija…Ovo je samo mali dio bogate biografije.
(Objavljeno u Godišnjaku Kinološkog saveza Republike Srpske 21. maja 2016. godine)
“The Dog Republic” 9.6.2019. godine