„Holanđani pokušavaju smanjiti odgoj pasa s prekratkim njuškama !!!
Holandska vlada preduzela je korake kako bi nametnula represiju za dobrobit nekih 20 brahicefaličnih rasa.
Holanska vlada najavila je da će aktivno provoditi zakone kojima je cilj zabraniti odgoj pasa sa njuškama koje se smatraju prekratkim.
Od 2014. zabranjen je uzgoj 20 rasa s kratkim njuškama u Holandiji, kako je definisano u sistemu semafora mjerenja glave pomoću crvene, narandžaste i zelene klasifikacije. Crvena se odnosi na pse čija je dulžina njuške kraća od trećine lobanje, kao što je mops, te engleski i francuski buldog. Odgoj s tim psima je zabranjen odmah. Narandžasta se odnosi na pse sa dulžinom njuške od trećine do polovine lubanje. Uz to, odgoj je dopušten samo ako ispunjavaju druge kriterije koji su postavljeni za odgoj. Zelena se odnosi na pse koji imaju njušku najmanje pola veličine lobanje. Dozvoljen odgoj. Međutim, zakoni se do sada nikada nisu provodili.
Kraj odgoja mopsa.
RTL Nieuws, nacionalna i međunarodna informativna služba holanske televizije koju je producirao RTL Nederland, izvijestila je da je jedan rasni klub odmah prestao uzgajati mopseve.Milo Laureij iz Diera i Rechta, organizacije koja brani zakone o dobrobiti životinja, izjavila je: “Taj zakon sada postaje izvršiv, tako da životinje mogu stvarno imati koristi od njega. To je vrlo važno. Od 2010. godine pokušavamo pomoći tim psima, a sada imamo konačno rezultat.” (Izvorni tekst naći ćete ovdje)!
Naglas razmišlja: Zoran M. Kos, odgajivač samojeda i FCI kinološki sudija. Prevod: Ana Šebalj. Foto: ©kandykandoo / Pixabay, BBC
Šta bi svaki odgajivač trebalo da zna?
Trebalo bi da zna da je zadatak svakog odgovornog odgajivača rasnog psa da očuva karakteristike svake rase u okviru odobrenog rasnog standarda.Drugim riječima, glavni zadatak odgajivača je da odgaja pse prema rasnom standardu i da ga gleda kao potencijalno odgojnog psa za buduće generacije i da to ne smije činiti na štetu dobrobiti psa.Odgovoran odgajivač trebao bi da zna i da trebamo obratiiti posebu pažnju kod svih rasa na sljedeće :
- NESKLAD U GRAĐI,
- PROBLEME SA DISANJEM,
- PROBLEME ZUBA I OČJU,
- PRELABAVU KOŽU,(PRE)OBILNU DLAKU,
- PRETJERANO UREĐENJE,
- OMETANJE PRIRODNOG KRETANJA KOD PREZENTACIJE,
- GOJAZNOST…
„Pedigree Dogs Exposed“ – šta je to?
Trebalo BI da zna o čemu govori BBC dokumentarni film Pedigree Dogs Exposed (2008.) Jemime Harrison!
Podsjećanja radi, film je svojevremeno „podigao ogromnu prašinu“ i čak postigao promjene u programu Britanskog Kennel Cluba, a sad vidimo i na drugim mjestima- Jemima Harris snimila je nastavak ,u stvari još dva. Nastavak dokumentarnog filma iz 2008. je pokrenuo probleme zdravstvenih i socijalnih problema s kojima se suočavaju rodovski psi u Velikoj Britaniji, promatrajući pozitivne promjene i područja koja nastavljaju zabrinjavati.

Ona, Jemime Harrison tvrdi:
„Rodovni psi pate od genetskih bolesti nakon godina(parenja u srodstvu) inbreedinga, utvrdila je istraga. Dokumentarni film BBC-a kaže da oni pate od akutnih problema, jer su izgledi naglašeni zbog zdravlja kada se uzgajaju psi za izložbe. U programu se prikazuju španjolci s prevelikim mozgom za njihove lobanje i boksači koji pate od epilepsije. Kinološki klub kaže da neumorno radi na poboljšanju zdravlja pedigre pasa.“
CRVENE NIJANSE KINOLOŠKE ZBILJE
Pitanje svih pitanja. Kako je moguće da, npr. u FCI grupa 9, gdje su patuljasti psi i psi za pratnju i razonodu imamo sljedeće:
Pojedine rase u ovoj grupi imaju ekstremnu građu sa skraćenom lobanjom i nerazvijenom njuškom.Daljnje pretjerivanje u ovim stvarima bi samo pojačalo ozbiljne zdravstvene probleme i ugrozilo dobrobit psa.Velika većina ovih rasa pasa bi trebala imati dobro razvijen,dugi grudni koš sa dobro zaobljenim rebrima koja se protežu daleko da omoguće zaštitu srca i i pluća i daje opsežnu podršku dijafragmi.U praksi imamo ,vrlo često,prekratka rebra,tzv. kratki ili otvoreni grudni koš,ili uski grudni koš kada su rebra okrenuta unutra.
Neke rase u ovoj grupi su bogato odlakane što u velikom broju slučajeva rezultira nepravilno,vunastom, prekomjernom ili toliko teškom dlakom da utiče na kretanje. Neke rase, s druge strane, pokazuju kretanje bez iskoraka kao posljedica loše mišićne kondicije. Generalno, u ovoj grupi pasa problemi su: problemi sa disanjem, ekstremno patuljaste karakteristike glave, problemi sa kožom uzrokovani teškom i vunastom dlakom, preteške nosne bore koje uzrokuju infekciju kože i probleme sa očima, nepravilne čeljusti i problem manjka zuba, i ovdje spisak problema nije na kraju…

(Pre)kasno za „najboljeg“ prijatelja?
Upravo je iznenađujuće koliko uporno govorimo o programu vakcinacije, i da psa kad je bolestan mora kod veterinara, a odgajamo, razmnožavamo i uparujemo više nego sumnjive jedinke i budućnosti rase ostavljamo bezvrijedan genetski kod i bolesne pse. Zar nije vrijeme da odgajivači, i ne samo oni, stave ispred svog imena ODGOVORAN!!
Summa summarum*
Pitanje je da li je danas odgajivaču pasa, i ne samo njemu, važnija estetika, etika ili i loša genetika!?
Možda je zadnji tren za početak odgoja funkcionalnih i zdravih pasa.
A imperativ treba biti promovisanje zdravlja našeg najboljeg prijatelja – kako znamo često reći za psa.
Bojati (ili plašiti) se da je za mnoge rase, ne samo Mopsa – (pre)kasno!
Ko ima druga – pitanje je sad: Optimus amicus, pessimus inimicus – Najbolji prijatelj, najgori neprijatelj.*
* Summa summarum (latinska izreka) – Sve u svemu. ~ Plautus, Truculentus
* Latinska izreka
“THE DOG REPUBLIC”, 10.6.2019. godine