Veterina i zdravlje životinja

ZDRAVLJE SAMOJEDA

ZDRAVLJE SAMOJEDA
Vrijeme čitanja / Reading Time: 4 min

Samojedi su malih zahtjeva što se tiče uslova u kojima žive bilo u pojedinačnim kućama ili gradskim stanovima.Međutim ,osim zavisnosti od mjesta življenja,samojedima je neophodna fizička opterećenja,česte i duge šetnje.Oni su prekrasno prilagođeni na hladnoću,ali i velike vrućine podnose normalno.Redovno češljanje-uređenje, bez trimovanja i odjevnih predmeta je neophodno.

By Ognjen VITKOVIĆ, doktor veterinarske medicine- Foto:THE DOG REPUBLIC

Samojed  pripada takozvanim primitivnim rasama,ukoliko je miješanje čovjeka u  njegovom formiranju i razvoju beznačajno.Rasa se odlikuje dobrim zdravljem, iako je zbog sjevernog porijekla, prag borbe protiv zaraznih bolesti kod samojeda nizak.Jedini i pravi način da se izbjegnu ozbiljna oboljenja  (štenećak ,virusni hepatitis,parvovirs,leptospiroza,bjesnilo) jeste savremena vakcinacija.

     

Samojedi su malih zahtjeva što se tiče uslova u kojima žive bilo u pojedinačnim kućama ili gradskim stanovima.Međutim ,osim zavisnosti od mjesta življenja,samojedima je neophodna fizička opterećenja,česte i duge šetnje.Oni su prekrasno prilagođeni na hladnoću,ali i velike vrućine podnose normalno.Redovno češljanje-uređenje, bez trimovanja i odjevnih predmeta je neophodno.

      Kupati psa ne preporučuje se često, jedan put  mjesečno u toplom dijelu godine.Česta kupanja utiču negativno na zdravlje dlake i kože.Dlaka kod samojeda je unikalna.To je arktički gusto i paperjasto krzno,namjenjeno za veoma niske temperature.Struktura dlake samojeda dozvoljava lako samočišćenje krzna,a većinu  prljavštine ono odbacuje.

     Kao i u slučaju sa drugim rasama pasa,samojede je moguće hraniti prirodnom hranom ili kupovati im gotovu suhu hranu-to je izbor vlasnika pasa.U svakom slučaju ishrana mora biti balansirana i zdrava.

     Proizvodi koji se ne smiju davati samojedima:

•          – mrkva i cikla-samojedi ih teško vare ,uz to ovo povrće u većim količinama može izazvati bojenje krzna,

•          cijelo-slatko mlijeko,

•          pečenje,

•          makaroni i mahunarke,

•          masna svinjetina,jagnjetina,kosti,

•          luk,kupus,zelje(ovo uopšte nije za pse)

•          šećer i so,različiti začini

•          suvo grožđe i čokolada

          Samojedski psi su dovoljno čvrsti , zato se bolesti mogu pojaviti samo iz objektivnih  razloga: zaraza, nepravilno održavanje, rijetko urođene patologije…Kao i kod svake druge rase, i kod samojedskog psa mogu se sresti nasljedne bolesti.

              Najčešće se javlja displazija lokomotornog sustava,koja je nasledna bolest i ima različit stepen pojavljivanja.

Posebno paziti udobu intenzivnog rasta  u uzrastu od 3-9 mjeseci, potrebno je poštedti štene pretjeranog opterećenja, opasnosti koje vrebaju na stepenicama i sl..Ako ste počeli primjećivati kod svog ljubimca probleme vezane za kretanje brzo se obratite veterinaru.

             Među drugim genetskim oboljenjima možemo navesti urođenu gluhoću,a takođe i neke patologije očiju.

 Džon F. Kenedi i njegov samojed

            Susreću se oboljenja endokrinog sistema ,hipertiroza pri kojoj se narušavaju funkcije štitne žlijezde.Zbog toga se razmjena materija usporava,životinja dobiva na težini njegova pouzdanost se pogoršava,opada dlaka i pojavljuje se osjetljivost na hladnoću.

         Šećerna bolest je ,takođe česta bolest, koja je povezana sa nedostatkom lučenja inzulina.Psi počinju da piju mnogo vode,mnogo mokre,neprestano im se jede i uz to gube na težini .U poslednjem stadijumu počinje povraćanje,slabost,razvija se katarakta.Češće od dijabetesa oboljevaju starije životinje.

Protok krvi u jetri se narušava  i u krvi se nakupljaju štetne tvari koje negativno utiču na unutrašnje organe pasa.Navedena patologija traje do sedam mjeseci i praćena je čestim povraćanjem.Liječenje je hiruško.

        Samojedi ponekad pate od nadutosti želudca,koji prelazi u zaplet crijeva.Profilaktičke mjere se svode na praćenje režima ishrane i kontrole bolesti.Ne dajte životinji sirovo tijesto,kosti i drugu hranu koja može izazvati narušavanje procesa varenja hrane. Nikada ne izvodite svog psa u šetnju odmah poslije hranjenja!

       Dosađuju samojedu  buhe i krpelji koji mogu biti prenosioci teških,ponekad smrtonosnih bolesti.Da bi se ovo izbjeglo pitomca treba tretirati specijalnim preparatima ,koji se prodaju u svakoj veterinarskoj apoteci.

        Zamolite od odgajivača za sertifikat o testiranju roditeljskog para na prenosive nasljedne bolesti, koji  garantuju  da štenci nemaju preduslove za oboljevanje od njih.Zdravtsveni sertifikati i pregledi za samojeda su:HD(pregled kukova, ED(pregled laktova), pregled oka i DNK testom koji pruža metod za nedvosmislenu identifikaciju Ks-povezanog oblika progresivne atrofije mrežnjače (KSL-PRA).

Iskusni odgajivači će vam moći reći kakvo štene vrijedi uzeti ili za druge ciljeve.Pravilo je da su dvomjesečni štenci ,već dovoljno očvrsli ,da bi prešli u novi dom i sigurno samostalno živjelo.

     Samojedi  uz pravilnu njegu i ishranu  žive 12-15 godina.Pažljivo pratite osjećanje i ponašanje vašeg psa.Pravovremeno obraćanje veterinaru i redovan kontrolni  pregled pomoći će vam da sačuvate zdravlje i  životnu radost vašeg ljubimca. 

 Ognjen VITKOVIĆ, doktor veterinarske medicine-Vetrinarska ambulanta “Mim coop“  Banja Luka

Veterinarska ambulanta Ljubimac

Veterinarska ambulanta Ljubimac Ilije Garašanina 14 Banja Luka, Bosnia and Herzegovina

https://www.facebook.com/vetambljubimac/?modal=admin_todo_tour&notif_id=1647709317610815&notif_t=page_invite&ref=notif


Veterinarska ambulanta Ljubimac Ilije Garašanina 14 Banja Luka, Bosnia and Herzegovina

(OBJAVLJENO u часопису Сутра, бр. 16(31.12.2020.)

Sva prava pridržana/copyrighta “©”

THE DOG REPUBLIC(10.03:2021.)